Konica Minolta
Velkommen til Konica Minoltas Business…
MuliXpertenlogo.jpg
Fyens Stiftidende
I 1771 fik Christian Gormsen Biering…
Skousen - Bolbro
Danmarks førende og mest erfarne…
Xtreme
Det danske varemærke Xtreme blev skabt…
Odense Cykelbane
Odense Cykelbane
Climacell - NAturlig isolering
Climacell Nature - borfri…
Udvikling Fyn
Udvikling Fyn er ejet af fem fynske…
Rosa Danica
Rosa Danica A/S er en moderne…
SRAM
Cycle Service Nordic ApS er nordisk…
Bergholdt
Med masser af erfaring fra 15 år i…
Skoda Odense
ŠKODA Odense er en del af Semler…
Riwall
Liftudlejning
Fyen Rundt
Motions og elite cykelløb
Nyt Syn - Otterup
NYT SYN præsenterer nu, i samarbejde…

Kommende begivenheder

Ingen begivenheder

Søgefunktion

Hjemmeside statistik

Antal visninger af artikler
1242350

Klubmesterskab på bane

Lørdag den 23. februar, var Odense Cyklebane rammen om sæsonens klubmesterskaber på bane i Cykling Odense. 21 ryttere stillede op i de forskellige klasser, hvor der blev kørt en omniummatch i disciplinerne; tidkørsel over en omgang med flyvende start, udskilningsløb og scratch. I hver af delingerne blev der kørt om matchpoints - 8,6,5,4,3,2 og 1 til de bedst placerede.
Felterne i udskilningsløb og scratch var sammensat med U11-17 i det ene felt, mens U19, Herre senior og Dame A, kørte sammen i det andet felt, dog med hver sin matchpointfordeling.


I U 13 klassen tog Albert Hansgaard Jensen sig af alle tre diciplinsejre.


I den kombinerede M/K U15 klasse var der ligeledes "fuldt hus" til Jonathan Aagaard Hansen
Hos U 17 rytterne lagde Magnus Mathiesen ud med at vinde omgang på tid, hvorefter Oliver Juul Mortensen tog sig af både udskilningsløbet og scratch.
Ian Millennium vandt alle tre discipliner i U19, mens der hos seniorerne først var sejr til Anders Møller på "omgangen", hvorefter Sebastian Juul tog over og vandt udskilning og scratch. 
Suveræn var også Amalie Winther Olsen i Dame A, som gjorde "rent bord" med sejre i de tre discipliner. I sidste afdeling, scratch fik hun også luftet den flotte DM tricot som hun tidligere på sæsonen netop vandt i scratch.
Mesterskabsstævnet blev afsluttet med fastelavnsboller mm i klubhuset.


Klubmestre og medaljevinderne:
U13 Point
Klubmester Albert Hansgaard Jensen 24
Sølv Elias Estdahl 18


U15
Klubmester Jonathan Aagaard Hansen 24
Sølv Malte Hansgaard Jensen 18
Bronze Anna Katrine Bergman 15


U17
Klubmester Oliver Juul Mortensen 21
Sølv Thor Skivild 17
Bronze Magnus Mathiesen 14


U19
Klubmester Ian Millennium 24
Sølv Silas Bolund Falkø 18
Bronze Patrick Vinding Jepsen 14


Herre Senior
Klubmester Sebastian Juul 21
Sølv Rasmus Rauch Jensen 15
Bronze Andreas Merrild Rasmussen 14


Dame A
Klubmester Amalie Winther Olsen 25
Sølv Karoline Hemsen 18